Zaloguj się
Wszystkie książki

Zamki Małopolski

MAŁOPOLSKIE
ZAMKI
Zamek wysoki
zamek królewski w sandomierzu
Zamek w Sandomierzu powstał w XIV wieku.
Wcześnie na jego miejscu znajdował się gród. Gdy został on zdobyty podczas najazdu litewskiego, król Kazimierz Wielki kazzał go przebudować.
zamek królewski w sandomierzu
Zamek w Sandomierzu powstał w XIV wieku.
Wcześnie na jego miejscu znajdował się gród. Gdy został on zdobyty podczas najazdu litewskiego, król Kazimierz Wielki kazzał go przebudować.
Zamek w Suchej BEskidzkiej

Zamek w Suchej Beskidzkiej powstał w 1580 roku. 
Wcześniej w tym miejscu istniał dwór Słupskich. Został jednak zniszczony podczas pożaru. 
Pierwszym właścicielem zamku w Suchej Beskidzkiej był Kacper Suski, a następnym - Piotr Komorowski.
Zamek w nowym sączu
Ten zamek powstał w latach 1350-1360 na rozkaz Kazimierza Wielkiego. Wcześniej stał w tym miejscu dwór z czasów lokacji miasta. Niestety do naszych czasów nie dochowały się ani plany ani mury tego zamku.
zamek w wieliczce
Zamek w Wieliczce powstał w XII wieku. Był siedzibą zarządu kopalni. 
Twierdzę w Wieliczce nazywa się Zamkiem Żupnym (w staropolskim  "żupa" to kopalnia). Tę potężną budowlę rozbudowali Kazimierz Wielki i Zygmunt Stary.
Zamek tenczyn
Zamek  Tenczyn powstał 1308 roku. Nawój z Morawicy wzniósł w nim najwyższą wieżę. Władysław Jagiełło więził w tej budowli ważniejszych jeńców pojmanych podczas bitwy pod Grunwaldem.
zamek w niedzicy

Zamek w Niedzicy powstał w 1320 roku na wzniesieniu (80 metrów ponad Dunajcem). Obecnie w miejscu poniżej zamku rozciąga się Zalew Czorsztyński. Zamek powstał z inicjatywy Jana Berzeviczego, a nazwa twierdzy „Dunajec” została przyjęta od rzeki płynącej wówczas u jego podnóża.
zamek w oświęcimiu
Zamek powstał prawdopodobnie w XII wieku. Gród, a następnie zamek, były własnością książąt opolskich.
W XI wieku znajdowała się na tym miejscu  osada, która spłonęła w wieku następnym. Na jej miejscu powstał gród. Niestety został on zniszczony podczas najazdów tatarskich. Odbudował go książę Mieszko II Otyły.
zamek w niepołomicach
Zamek w Niepołomicach powstał na polecenie króla Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Nazywa się go "drugim Wawelem".  Obok zamku rozwijała się osada Niepołomice.
W 1527 roku był schronieniem dworu królewskiego  podczas  gdy w Krakowie trwała epidemia. Pobyt w Niepołomicach król wykorzystywał na polowania w Puszczy Niepołomickiej.
zamek w Dobczycach
Zamek w Dobczycach powstał w 1362 roku.  Gdy ród Lubomirskich przejął go we władanie, przebudował twierdzę na rezydencję. Mury warowni nie dotrwały do naszych czasów. W zamku warto zobaczyć piec hutniczy z XIII wieku.
zamek w ojcowie
Zamek w Ojcowie powstał w drugiej połowie XIV wieku.
Twierdza broniła Krakowa przed luksemburczykami. Zamek posiadał załogę złożoną z stu osób pod dowództwem  starosty.
Ruiny zamku Lipowiec stoją na wzgórzu otoczonym bukowym lasem. Pierwsze wzmianki dotyczące zamku sięgają XIII wieku. Lipowiec zachował swój pierwotny gotycki charakter. Zbudowany jest głównie z miejscowego kamienia. Charakterystyczną częścią zamku jest wysoka na 28 metrów wieża.
Zamek LIPOWIEC
Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu
zamek niski
Ocena
6
/ 6
Liczba stron 16
Data utworzenia
Popularność

Umieść książkę na swojej stronie

Skopiuj poniższy kod HTML i wklej go na swojej stronie:

Blog