Jak pomóc dzieciom w przygotowaniu do Świąt

Jak wytłumaczyć dzieciom, że święta Bożego Narodzenia nie są tylko (!) po to, aby otrzymać górę prezentów? Jak przekonać dzieci, że warto pomóc zapracowanym rodzicom w przygotowaniach do Świąt, szczególnie w adwencie? Jak utwierdzić w przekonaniu, że warto każdego dnia podejmować wysiłek, aby stawać się lepszym i uważnym człowiekiem, choć jest się tylko, a może aż dzieckiem? 
pcq
Warto zacząć od rozmowy o idei świąt w ogóle. Wyjaśnić, że jest to czas szczególny. I najważniejsze jest to, co mamy w sercu. Dzieci otrzymują prezenty, bardzo na nie czekają. Możemy rozszerzyć definicję prezentu, wyjaśniając, że prezent to także dobre słowo, dobry gest, dobre czyny. Do świąt, można i trzeba się przygotować.

– Ale jak? – spytają dzieci. – Co mamy zrobić?

Zacznijmy od tego, że wcale nie chodzi o teoretycznie prostą zasadę „coś za coś”. Jeśli pomogę mamie, będę grzeczny, dostanę piątkę ze sprawdzianu, rozwieszę pranie, to Mikołaj/Aniołek przyniesie mi prezenty. Chodzi o to, żeby starać się myśleć o innych. Nie oczekujmy, że dzieci zrozumieją i konsekwentnie wprowadzą w życie tą szlachetną ideę. Postarajmy się je zainspirować, zaciekawić, zachęcić do dobrych postanowień.

LISTA WAŻNYCH RZECZY

A konkretnie? Pomóżmy dzieciom przygotować listę ważnych rzeczy do zrobienia, w których będą mogli pomóc mamie i tacie, czy komuś innemu. Tak powstanie specjalna lista Dobrych Postanowień, która może przybrać różne formy, zależne wyłącznie od naszej pomysłowości. Oto kilka przykładów.
1 Możemy przygotować własnoręcznie specjalny kalendarz adwentowy z kieszonkami na każdy dzień adwentu. Do nich dziecko wkłada własne postanowienia zapisane lub narysowane, stosownie od wieku i chęci.
2 Można przygotować specjalną adwentową skrzynkę a, a z tyłu karteczek wpisać kolejno daty od 1 do 24 grudnia. Karteczki i przechowywać w skrzynce albo przykleić do kawałka sznurka i powiesić w pokoju dziecka.
3 Pomocny może okazać się kalendarz adwentowy (tutaj link do ściągnięcia ze strony www), w którym można pod stosownym numerem zapisać lub narysować własne postanowienia.

Taka lista może wyglądać, następująco:
1 grudnia: przejrzymy nasze zabawki i przygotujemy prezenty dla potrzebujących dzieci
2 grudnia: własnoręcznie zrobimy kartki świąteczne dla rodziny i przyjaciół,
3 grudnia: zbudujemy karmnik dla ptaszków,
4 grudnia: upieczemy pierniczki świąteczne dla babci

I tak oto lista dobrych postanowień jest gotowa.
A nam rodzicom pozostaje wspierać dzieci podczas ich realizacji. Powodzenia!
Blog

Skontaktuj się z nami:

Booksle